czwartek, 18 kwietnia 2024

Jak WordPress stał się odpowiednikiem Google

 


Aplikacja WordPress obecnie jest nr.1 na świecie jeżeli chodzi a aplikacje blogowe, szeroko pojętych witryn internetowych czy nawet sklepów internetowych. Ze skryptu stricte blogowego stał się aplikacją uniwersalną. A mogłoby być inaczej!

Kilkanaście lat temu WordPress miał sporo konkurencji. Głównymi rywalami był Joomla! i Drupal. W szczególności Joomla! w wielu aspektach prześcigał WordPressa. Aplikacja Joomla! miała o wiele więcej wbudowanych opcji, można było tworzyć na niej serwisy i ogólnie bardziej złożone strony internetowe z wieloma funkcjami. WordPress wydała się skryptem dużo bardziej skromnym, nie było jeszcze tak wiele wtyczek, był ograniczony w stosunku do modułowych joomla i drupal.

Pamiętam jak sam stanąłem przed wyborem i wybrałem Joomla!. Ale z biegiem lat, złożoność Joomla! zaczęła być kłopotem a prostota WordPress plusem, gdyż do tej prostoty zaczęto dodawać co raz to nowe funkcje i możliwości. Społeczność zaczęła mocno się rozwijać,  nowe darmowe wtyczki pojawiały się jak grzyby po deszczu, w przeciwieństwie do innych aplikacji, w których dodatki były prawie zawsze płatne.

WordPress co raz częściej był wybierane jako aplikacja domyślna dla każdego rodzaju witryny www, nie tylko bloga, jak to było wcześniej. Prostota i duże możliwości sprawiły, że zwykli ludzie zakładający stronę www wybierali właśnie WP.  Pojawiło się multum darmowych szablonów, które w łatwy sposób można było instalować z poziomu Kokpitu, dodatkowo szablony te można było edytować również z poziomu panelu administracyjnego.

Tak właśnie wyglądała monopolizacja witryn www. Były inne platformy i aplikacje, ale po co kombinować skoro i tak najlepszą jest WP. Stało się to samo co wyszukiwarką Google. Jest masa innych ale i tak większość wybiera Google.

Kolejnym kopniakiem popularności to wtyczka do prowadzenia sklepu WooCommerce, gdzie każdy, kto miał do czynienia z WP, mógł też założyć i prowadzić sklep internetowy. O dodatkach typu forum, już nie wspomnę. WordPress stał się uniwersalnym kombajnem i zostawił konkurencję daleko w tyle.

Zobacz także >> jak założyć stronę www

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz