środa, 31 maja 2017

Przydatne dodatki do Joomla!

JComments – Najpopularniejsza darmowa wtyczka, umożliwiająca dodawanie komentarzy. Jest prosty i intuicyjny komponent, można go włączać i wyłączać dla pojedynczych artykułów, ja też ustawiać dla poszczególnych kategorii. Posiada wygodną funkcję szybkiej moderacji komentarzy bezpośrednio z poczty na którą dostaniemy wiadomość o komentarzu. Dostępna dla wersji 1.5 i 2.5

niedziela, 7 maja 2017

Przydatne wtyczki do Wordpressa




Wraz z nauką skryptu Wordpressa i rozwojem Twojej strony lub bloga, będziesz potrzebował lub potrzebowała wtyczek i dodatków, które ułatwią i poprawią funkcjonalność strony. Przedstawiam kilka z nich:
1. Email Users – prosta wtyczka służąca do kontaktowania się z zarejestrowanymi użytkownikami, zarówno pojedynczo jak i grupowo. Dobrze spełnia się przy prowadzeniu niedużych Precli(Presell Pages), umożliwia informowanie autorów o ich publikacji ich wpisów(widget po prawej stronie)

niedziela, 30 kwietnia 2017

WebSpell - popularne CMSy


WebSPELL to nieco mniej popularny system zarządzania treścią (ang. CMS), dostępny według zasad licencji GNU (ang. GNU's Not Unix), czyli całkowicie darmowo oraz bez jakichkolwiek dodatkowych wymagań.

PHP-Fusion - popularne CMSy

PHP-Fusion jest to jeden z pierwszych systemów zarządzania treścią (ang. CMS), który zdobył bardzo dużą rzeszę zwolenników. Oprogramowanie to dostępne jest dla każdego, ponieważ oferowane jest według reguł Open Source. Skrypt silnika został stworzony w języku PHP, dlatego by mógł efektywnie pracować potrzebuje połączenia z bazą danych MySQL.

niedziela, 19 marca 2017

Podstawy Joomla! - tworzenie artykułów i menu

Wiele osób mających po raz pierwszy styk z skryptem Joomla! jest nieco przerażona ilością funkcji. Joomla! to aplikacja która może zadowolić każdego, a na jej bazie możemy stworzyć naprawdę profesjonalne strony, wielofunkcyjne i złożone serwisy. Dlatego  też skrypt musi posiadać tyle funkcji i przeróżnych konfiguracji. Oczywiście nie musimy z tego wszystkiego od razu korzystać, bo do tworzenia prostych stron potrzebne jest nam opanowanie aplikacji w stopniu podstawowym. Uwierz, z czasem będziesz poznawał możliwości Joomla! i przekonasz się, że trudne początki byłe tego warte.

Na początek postaram się w prosty sposób wyjaśnić jak tworzy się artykuły i pozycje menu, gdyż osoby przechodzące z kreatora stron, mogą mieć z tym problem. W Joomla! nie tworzy się menu i podstron serwisu w jednym elemencie. W kretorach stron tworzymy podstronę i od razu umieszczamy tam treść, natomiast tworzenie podstrony w Joomla! jest dwuetapowe. Aby stworzyć pozycję menu należy najpierw utworzyć artykuł. Następnie tworzy się pozycję menu, i ustawia się artykuł jaki ma być wyświetlany w tej pozycji menu.

Z koeli aby utworzyć pozycję menu, należy również utworzyć moduł „menu”  w którym ma znajdować się pozycja menu. Ta złożoność ma swoje zalety , może np. stworzyć kilka menu, znajdujące się w różnych częściach strony, to gdzie znajdzie się owy moduł z menu, wybieramy przy tworzeniu modułu. Skomplikowane? Bez obaw, każdy to musi przejść, ale jak już raz załapiesz to nie będziesz miał(a) z tym problemów.

Wracając do pozycji menu, w Joomla! mamy możliwość wyboru kilku rodzajów menu. Jeżeli zależy nam najprostszej formie wybieramy opcję "Pojedynczy artykuł". Otrzymujemy wtedy zwykłą podstronę. Ale pozycją menu możemy zrobić praktycznie wszystko; ustawić jako łącze, jako podstronę z kontaktem, separator, przegląd artykułów z kategorii lub przegląd artykułów wyróżnionych. Pozycja menu może być także odnośnikiem do logowania, informacji o użytkowniku lub kanałem informacyjnym. Jednak na początku użytkowania Joomla! najczęściej pozycja menu jest wybierana jako "Pojedynczy artykuł", "Kontakt" i "Przegląd artykułów z kategorii".